49000, Україна, м. Дніпро вул.Теплична, 21

Зима без снігу: чи є небезпека для врожаю

Зима без снега

Зима, коли всі рослини перебувають у спокої, є найбільш критичним часом для озимих культур. Рясний сніговий покрив на полях дає надію на отримання високого врожаю. А ось відсутність снігу, так само як і різкі перепади температури, і сильні вітри негативно позначаються на озимих посівах. Без снігу, що захищає ґрунт від промерзання, зернові культури не зможуть перезимувати, вони просто вимерзнуть. Крім того, сніг потрібен, щоб при весняному його таненні грунт інтенсивно наситилася вологою, так необхідної зростаючої пшениці, ячменю, іншим зерновим. Недолік вологи в весняний період може привести до ослаблення сходів, схильності їх до різних хвороб і навіть до загибелі.

Чим небезпечні температурні перепади взимку для аграріїв

Але мороз на голу землю – ще півбіди. Куди страшніше для врожаю різкі перепади температур (від плюса до мінуса). За таких погодних умов благополучна зимівля озимих – під великим питанням. Можлива навіть повна втрата врожаю.

Різкі температурні коливання призводять до того, що озимі культури можуть:

• вимерзати (при сильному морозі після відлиги);

• випріває (при випаданні великої кількості снігу на ще незамерзаючих грунт і тривалому його лежанні);

• вимокати (при тривалому застої талої води);

• випирати (при різких перепадах денних і нічних температур і, як наслідок, багаторазовому замерзанні і відтаванні грунту, при яких кущики видавлюються з землі, оголюючи коріння);

• механічно пошкоджуватися (при утворенні на поверхні грунту крижаної кірки, що порушує нормальний повітрообмін і завдає рослинам механічні пошкодження).

На випадок загибелі озимих аграрії навесні засівають поля ярими культурами. А це: додаткові витрати, що ведуть до подорожчання хліба.

Як захистити урожай в таких умовах

Для захисту майбутнього врожаю зернових, аграрії застосовують цілий ряд заходів. Головне завдання при несприятливих погодних умовах – затримати на полях сніг. З цією метою організовуються:

• лісопосадки. Вони рятують поля від вітрів, а також, збільшуючи вологість повітря, допомагають боротися з весняною посухою;

• снігозатримувачі (валки, куліси).

Щоб не допустити появу крижаної кірки, агровиробники організовують спуск талих вод з полів, а інформацію, що з’явилася кірку накочують катками або «розтоплюють» шаром золи, торфу, міндобрив.

Для предотвращения явления выпревания отборные семена озимых высеваются в оптимальные сроки, заглубливаются в уплотненную катками хорошо удобренную и увлажненную почву. При таких условиях растения до зимних холодов успевают нормально укорениться, выпустить достаточное число листиков, накопить сахара, помогающие озимым благополучно перезимовать.

Якщо буде виявлено явище випирання рослин, по посівах «проходяться» спеціальними катками, щоб вони швидше вкоренилися.

Від весняної посухи рослини можна врятувати за допомогою глибокої оранки землі, тим самим видаляючи грунтову кірку.

В цілому, щоб не побоюватися вимерзання озимих при малоснежье, висіваються самі морозо-, зимо- і засухо- стійкі сорти.

Мрія всіх аграріїв в зимовий період: товстий шар снігу на полях, відсутність відлиг і низьких температур. Тоді можна розраховувати на отримання хорошого врожаю.

Пост был изменен: 26, 2019